Historia

Historia piłki nożnej w Wabczu sięga roku szkolnego 1993/1994 kiedy to uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wabczu pod opieką Marka Filarskiego zdobyli mistrzostwo Gminy Stolno w rozgrywkach szkolnych. W nagrodę zwycięzcy otrzymali komplet strojów sportowych co zrodziło myśl do założenia klubu sportowego i spróbowania swoich sił w szerszym gronie.

Na jesieni 1994 roku powstał Szkolny Klub Sportowy Wabcz, w którym to grała młodzież z Wabcza, Robakowa oraz z Krusina. Zmagania rozpoczęli od rozgrywek w klasie Trampkarz zajmując w pierwszym sezonie czwarte miejsce w województwie.

W kolejnych latach w nazwie pojawia się „Wojownik” a z czasem znika człon „Szkolny” ustalając ostatecznie nazwę na Klub Sportowy Wojownik Wabcz.

Przechodząc w naturalny sposób do kolejnych kategorii wiekowych Wojownik Wabcz występował w kategorii Junior Młodszy a następnie Junior Starszy, w której to kategorii w sezonie 1999/2000 uzyskał awans do ligi wojewódzkiej. Trenerem wówczas był Ryszard Michalczyk.

W sezonie 2000/2001 Wojownik Wabcz z powodzeniem występował na boiskach w lidze wojewódzkiej juniorów starszych a ukoronowaniem tego był finał Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim, w którym to Wojownik spotkał się z Zawiszą Bydgoszcz remisując na własnym boisku 3:3 oraz przegrywając na wyjeździe 0:1.

W 2002 roku nastąpiło zawieszenie działalności klubowej i na kilka lat Wojownik zniknął z piłkarskiej mapy naszego województwa.

Po siedmiu latach ponownie za sprawą Marka Filarskiego Wojownik Wabcz przystąpił do rozgrywek ligowych. Tym razem już wśród seniorów zadebiutował w B klasie w II grupie toruńskiej w sezonie 2009/2010.

W sezonie 2010/2011 Wojownik został przypisany do I grupy toruńskiej B klasy. Początki były trudne o czym świadczą wyniki oraz miejsce w tabeli na koniec sezonu. Jednak nie zniechęciło to zarówno działaczy jak i piłkarzy do kontynuowania gry w najniższej klasie rozgrywkowej. W sezonie 2011/2012 zespołem opiekował się Sławomir Gross.

Po trzech sezonach, w których to Wojownik Wabcz zamykał ligową tabelę, grającym trenerem został Adam Szulc. W sezonie 2012/2013 jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Wojownik z drużyny zajmującej do tej pory ostatnie miejsca w tabeli przeobraził się w drużynę niemalże niepokonaną i tylko z jedną porażką uzyskał historyczny awans do A klasy.

Sezon 2013/2014 Wojownik zakończył na dobrym szóstym miejscu w tabeli co pozwalało z nadzieją patrzeć na kolejne lata. Potwierdził to sezon 2014/2015 i czwarte miejsce na koniec rozgrywek.

Prawdziwą rewelacją okazali się piłkarze z Wabcza w kolejnym sezonie. Do ostatniego meczu ważyły się losy bezpośredniego awansu do ligi okręgowej. Ostatecznie Wojownik zajął drugie miejsce w tabeli a tym samym zapewnił sobie prawo do gry w barażach o V ligę.

29 czerwca 2016 roku po drugim wygranym meczu barażowym z Gromem Więcbork marzenia stały się faktem...